FABRİC : Müskebi Mah Kapuz Caddesi No 64 Ortakent Bodrum
trende

ŞÖMİNE NASIL YAPILIR?

294

Şömine nasıl yapılır sorusu ev ve iş yerlerine şömine yaptırmak isteyenlerin sordukları sorulardan biridir. Şömineler özellikle kış aylarında oluşturduğu loş ortam ve ambiyans nedeniyle birçok kişi tarafından severek kullanılmaktadır. Özellikle evlerin salonlarına modern olarak yapılan önü açık ve odunla yanan şömineler ortamı ısıttığı gibi estetik duyguyu da ön plana çıkarmaktadır.

Şömineler birçok çeşit ve modelde yer almaktadır. İhtiyaç ve isteğe bağlı olarak kişiler diledikleri gibi şömine tercihinde bulunabilmektedirler. Isınma amaçlı şömine alacak olanların ısıyı daha fazla yayan odunlu ve tuğlalı şömineleri seçmeleri daha doğru olacaktır. Şöminenin çeşidine bağlı olarak şömine yapımı da farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Tuğladan şömine yapmak isteyenlerin seçecekleri tuğlaları defosuz, düzgün renkli olarak tercih etmeleri ısı kaybını önlemek adına daha doğru olacaktır. Bununla birlikte tuğladan şömine yapılmak için tuğlanın yanı sıra çimento, ahşap tahtalar, ızgara koruyucu kalkan, damper, kum tanecikleri, çatı, keçe, kil ve ezilmiş taş parçaları gibi malzemelere gerek duyulmaktadır.

Şömine yapımına başlanırken 60 cm temel kazılarak kazılan yer kum parçaları ezilen taş parçaları ile doldurulur. Derinliğin etrafına kalıp yerleştirilerek hazırlanan çimento karışımı derinliğe dökülür. Üzeri streç yardımı ile kapatılarak bir hafta beklenir.

Tuğladan şöminenin diğer aşamasında duvar döşemeleri yapılmaktadır. Sıvı girişinin engellenmesi için iki adet çatı temeli yapılmalıdır. Bundan sonra planladığı doğrultuda tuğla döşemesi yapılmalıdır. Tuğlaların dizimi yapılırken her bir tuğlayı yerleştirdikten sonra en az bir saat beklenmesi gerekmektedir.

Şömine kurulumunun son aşaması baca montajı olmaktadır. Bacanın karbon monoksit gazı çıkışına uygun olarak tasarlanması gerekir. Bacadan çıkamayan karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olabilecektir. Bu nedenle iki baca kullanılması daha doğru olacaktır.

Şömine Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şömine yapımında dikkat edilmesi gereken unsurlar şöminenin kusursuz ve doğru şekilde kurulumunda en önemli paya sahiptir. Buna göre şömine yapılırken;

  • Odunlu şömine tercih edilmesi durumunda baca konumlandırmasının da ona göre yapılması gerekmektedir.
  • Şöminenin yapılacak olduğu yere yakın bir yerde yanıcı madde olmamasına dikkat edilmelidir. Şöminenin çocuk odası ya da mutfak gibi yerlere yapılmak istenmesi durumunda elektrikli şömine tercihinde bulunmak yangın riskini aza indireceğinden daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Isı akışının daha fazla sağlanabilmesi için şöminenin merkezi bir alana kurulması gerekir.
  • Olası durumlara karşı şömineye yakın bir yere yangın tüpü koyulması gerekmektedir.

Şömine yapımı, hazne yapımı, dış cephe giydirme ve baca bağlantısı kurma olacak şekilde üç aşamadan oluşmaktadır. Hazneler genel itibari ile yüksek ısı derecesine dayanıklı sert metal yapılardan meydana gelmektedir. Hazne derinliği genel olarak 60 cm olarak hesaplanmakta hazne haricinde şömine içinde bir de ısınma odası bulunmaktadır.

Isınma odası şöminenin sönmesi halinde ısının hemen kaybolmasını engelleyerek ısıdan daha fazla verim almayı sağlayacaktır. Herhangi bir dış cephe giydirme seçeneği seçildiği takdirde baca bağlantıları gerçekleştirilebilmektedir.

Şömine nasıl yapılır konusu doğal gaz ve elektriğin kesilmesi durumunda ısının nasıl sağlanacağı konusunda oldukça belirleyici olmaktadır. Şömine yaptırmak isteyenlerin şömine modelinin yanı sıra şömine yapımında kullanılan malzemelerin de kaliteli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: