FABRİC : Müskebi Mah Kapuz Caddesi No 64 Ortakent Bodrum
trende

ŞÖMİNE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

108

Şömineler birçok güzel özelliğe sahip olmasının yanında şömine temizliği de bir o kadar zaman alıcı ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Eski zamanlarda daha çok bulunulan yeri ısıtmak ve üzerinden yemek pişirmek amaçlı kullanılan şömineler günümüzde ise hoş bir ortam oluşturmak ve dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Şömine temizliği nasıl yapılır sorusu şömine sahiplerinin ve şömine yaptırmak isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği konulardan biridir. Şöminelerin temizliğinin daha zor ya da daha kolay olması şöminenin türüne bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Elektrikli şöminelerin temizlenmesi ve bakımı diğer şömine çeşitlerine daha kolay yapılabilmektedir.

Şömine Bakımı

Şömine temizliği kış aylarının sonuna gelindiğinde mutlaka yapılmalıdır. Şömineden daha fazla verim almak ve bir sonraki seneye kış ayında şömine keyfini tekrar çıkarmak için şömine bakımını doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Bacalı olan şöminelerin bacalarının yıllık olarak mutlaka temizlenmesi gerekir. Kışa girmeden bakımı yapılan şömineler baca tıkanıklığı gibi problemlerle karşılaşılmasının önüne geçilmesinde büyük yardımcı olacaktır.

Şömine Haznesi Temizliği

Şömine haznesi temizliği yapılırken bazı detayları ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Şömine iç temizliğinde ilk olarak küllerin küllüğe düşürülmesi gerekir. Hazne içinde ulaşılması zor küllerin su ile temas ettirilmeden elektrik süpürgesi ile çekilmesi gerekir.

Şöminenin camı temizlenirken camda oluşan isi temizlemek için deterjanlı su ile sert bir süngerin köpürtülerek 5 dakika bekletilmesi gerekir. Cam yüzeyi hafifçe ovalanarak silindiğinde cam temizlenmiş olacaktır.

Haznenin dış kısmı temizlenirken döküm kısmının küflenmemesi için kuru bir bezle temizleme işleminin yapılması gerekir. Haznelerin sürekli yanması haznelerin arkasında beyaz ve kalıcı tortu tabakalarının oluşmasına neden olacaktır. Bu durum tamamen doğal olup tabakayı kaldırmak için hiçbir işlem yapılmamalıdır.

Şömine Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şömine temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar şöminenin daha doğru bir şekilde temizlenmesini sağlayacağı gibi yanlış temizleme sonucu şöminenin zarar görmesinin de önüne geçecektir. Buna göre şömine temizliği yaparken;

  • Şömineyi temizlemeye başlarken şöminenin etrafına serilecek olan eski bir örtü etrafın kirlenmesinin önüne geçecektir.
  • Klasik olarak her evde kullanılan temizleyiciler şömineyi temizlemek için yeterli olacaktır. Daha etkili temizleyicilerin şömine temizliği için kullanılması, temizlik aşamasında ya da şöminenin yanması esnasında şömineye zarar verebilecektir.
  • Temizleme esnasında şöminenin içerisinde bulunan atık malzemelerin mutlaka temizlenmesi gerekir.
  • İnatçı is lekeleri klasik temizleyiciler ile temizlenemeyebilir. Böyle durumlarda tuğlaların banyo temizleyicileri ile köpük hale getirerek bir süre beklendikten sonra temizlenmesi gerekir. Sulandırılmış banyo temizleyicilerinin tuğlalara sprey yardımıyla sıkılarak sert bir fırça ile ovulması gerekmektedir.
  • Şömine etrafında kalan tozların elektrik süpürge ile çekilerek tozların etrafa yayılması engellenebilir. Şöminenin içi de yine hazırlanacak olan deterjanlı su ile temizlenmelidir.
  • Genel olarak şömine temizliği için beyaz sabun ve nemli bir bez de yeterli olacaktır.

Şömine bakımının sürekli ve düzenli olarak yapılması şöminenin daha yeni ve daha bakımlı gözükmesini sağlayacaktır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: